Ana Sayfa CNC Freze CNC Torna

 

Takım sıfırlamak

Referans takım seçilir ve bu takım iş parçası yüzeyine dokundurulur. Sırasıyla POS ve REL tuşlarına basılarak RELATIVE pozisyonu ekrana getirilir.
Z yazılır ve (ORIGIN) düğmesine basılarak Relative’ deki ‘ Z ‘ değeri sıfırlanmış olur. OFFSET SETTING tuşuna sonrada ekranın altından ( WORK ) tuşuna basılarak WORK sayfası ( Parça sıfırı sayfası ) açılır.Parça sıfırı olarak belirteceğimiz ‘ G54..G55..vb. ‘ kodunun üzerine kursör getirilir. Z0 yazılarak ekranın altından ( MEASUR ) tuşuna basılır. OFFSET SETTING tuşuna sonrada ekranın altından ( OFFSET ) tuşuna basılarak Takım Ofset sayfası açılır.Kursör ışığı referans takım olarak belirtiğimiz takım numarasının üzerine getirirlir ve ‘ 0 ‘ yazıp ‘INPUT ‘ tuşuna basılarak buradaki değer sıfırlanır. Daha sonra diğer takımlarda iş parçasının üzerine dokundurulur ve offset sayfasında kursör ışığı, dokunduğu takım numarasının üzerine getirilir. ‘ Z ‘ yazılarak ( İNP.C ) tuşuna basılır. Not : İlk önce referans takımı parça üzerinden sıfırladıktan sonra diğer takımların "H" boylarını girerken Parça üzerinden değilde bir kompratör le sıfırlamak daha uygun olur. Eğer çok takım kullanıyorsak yaptığımız işte biraz incelik istiyorsa kompratör kullanın, degerleri daha iyi görürsünüz.

İş parçası sıfırlama

İş parçasnın ilk önce tezgaha sağlıklı bir şekilde montaladıktan sonra, düzgün ve pürüzsüz olan bir yerden iş parçasının eğik olmaması için gönyesini alırız ve kullandığımız bağlama aparatlarını sıkarız.. Varsa prop yoksa uygun bir freze veya matkap tutucuya bağlayarak tezgaha takarız. Az bir devir veririz. El çarkını kullanmak için Handle moduna getirin ve hareket ekseni ( X veya Y) seçiniz ve sonra (X1), (X10),(X100) uygun hareket hızını kendiniz için belirleyin. İlk önce X eksenini sıfırlayalım. Takımı X ekseni boyunca en sol taraftan hafif şekilde değdirin ve RELATIVE posizyonunda X eksenini orıgın yapıp sıfırlayın ve takımı parçaya değmeyecek kadar yukarı kaldırın ve X yönünde tersi en sağa doğru kaydırın ve takımı orayada değdirin ekranda yazan rakamı ikiye bölün ve çıkan rakam kadar kaydırın çıkan sonuç X ortasıdır. G 54 ' ü seçin ( work) ve X0. yazın ve MEASUR yaptığımızda X eksenini sıfırlamış oluruz. Y eksenini sıfırlamak için de aynı işlemi yapmanız yeterlidir. Z ekseninide parçanın üstünden en yüksek yerden alırız aynı şekilde yazarız. Böylelikle iş parçamızı tezgaha tanıtmış olduk. MDI modunda G0G90G54 X0 Y0 yazıp start verdiğimizde bizim sıfırladığımız noktaları tezgah algılar ve gelir. Aşağıda ki animasyonu lütfen dikkatle inceleyiniz. Animasyonu tekrar izlemek için mausunuza sağ tuş yapıp play ' tıklayın.

 

Yandaki animasyonda iş parçasının makineye tanıtılması ( X ve Y) görülmektedir. X ve Y eksenlerinin sıfırlaması düzgün yapılmalıdır. Çünkü program o sıfıra göre yapıldığı için iş parçasının ölçüleri o sıfıra göre belirlenir. G54 kolununu açmak için Offset ve sonra Work e bas X y ve Z değerlerini görürsün +X ve -X farkını G54 X kolununa +Y ve -Y farkını G54 Y kolununa yaz parça üstündende ( yandaki animasyon) G54 Z boy değerini yaz. Sonra yaptığın ayarı kontrol için tezgahı referansa çağır. G0 G90 G54 X 0 Y0 Z 10 (çarpmaması için) Yukarıdada daha geniş açıklama yapılmıştır.

 

Yandaki animasyonda görüldüğü gibi takım (Z) H değerlerinin nasıl yapıldığı görülmektedir.. Örnek: İlk önce ofset tuşuna basarız ve takım numara sırası tablasunu çıkarırız. örneğin 3. takımın boyunu girmek için takımı animasyonda görüldüğü gibi parçanın en üst kısmına değdiririz. Altta bize referans takım ile 3. takım boy farkını Z kolununda gösterir, o değeri H3 kolonuna yazarız +input veya input Ce basarız.O değeri H kolonuna geçiririz. Böylece G54 kolonunda sıfırladığımız (Z) referans takım ile diğer bir takım arasındaki boy (uzunluk) farkını makineye tanıtmış olduk. Eğer referans takım sıfırladığımız 3 nolu takımdan büyük ise veya küçük ise makine yazılan o değeri hesaplar ve iş parçası na yaklaşır. Takımların iş parçasına çarpmaması için boylarının iyi alınması gerekir. Genelde üretimdeki hataların çoğu bundandır.                  

 

cnc okulu.net----©-copyright 2009__Design by yıldırım

 

Ana Sayfa CNC Freze CNC Torna yukarı