Ana Sayfa CNC Freze CNC Torna

 

İş parçası Koordinat Sistemi (W-shft veya G50)

Bir iş parçasını işlemek için kullanılan ve NC parça programının, iş parçası üzerinde veya dışında tanımlanmış bir sıfır noktasına göre, verilen X ve Z koordinatları ile yazılması, bize iş parçası koordinat sistemini tanımlar. W-SHFT veya G50 metodu kullanılarak yapılır.
W-SHFT ile İş parçası Sıfır Noktası Tanıtma

                                        W-SHFT demek taretin üstünde ki bütün takımları + ve - değer vererek komple takımları ileri veya geri ye çekmektir.

Örnek: CNC Tornamızda 6 takımımız tarette ayarlı ve A işparçası nı işliyorlar. A İş parçasının üretimi bitti ve B iş parçasının üretimi yapılacak. Fakat B iş parçasında 4 takım kullanılacak yani 2 takım boşta kalacak. Şimdi B iş parçasını aynaya bağladık. İlk önce B iş parçasını takımlara tanıtmamız gerek. 4 takım kullanacağımızdan Tektek 4 takımıda tanıta biliriz ama 2 takımımızda boşta onlarıda sökmemiz yada tanıtmamız gerek yoksa çarpar. şimdi dikkat : W-shft sayfasını ofsetten açalım karşımıza o anki X ve Z kolonu değerleri görünür. Eğer B iş parçası ile A iş parçasındaki X ve Z farklarını biliyorsanız bu farkları direk W-shft ofsett sayfasına yaza bilirsiniz. örneğin A iş parçası B işparçasından 10mm(Z) kücükse Z kolonuna Z-10. yada -10 yazıp input bas. 10 mm komple bütün takımları geriye çekeriz Yada T0101' çağırırız ve iş parçası alın kısmına değdiririz yada az tornalama yaparız, takımımızı oynatmadan W-shft sayfası Z kolonuna Z0. input X içinde iş parçasının çapını yazarız böylece bütün bağlı takımları bi kalemde ayarlarız. Kullanmayacağımız diğer takımlarda kendi pozisyonlarını iş parçasına göre aldıkları için herhangi bir çarpma veya takım kırılması olmayacak. W-shft te + değer verdiğimizde Aynaya doğru gider. - değer verdiğimizde aynadan uzaklaşır fakat bunlar bazı makinalara görede değişir onu yapıp görmek gerekir. Fakat program yazdığımızda - herzaman için aynaya doğrudur. + değer ise parçadan uzaklaşmadır.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Z ayarlama (boy)


X ayarlama (çap)

 

                                                                                                        Takımları ayarlama

Z yönünde ayarlama : Refeans takımımız "T0101" olsun İş parçasını bağladıktan sonra küçük bir devir (S300;) verelim. Takımımızı el çarkı ile iş parçasının alnına yaklaştıralım, hatta yukardan aşağı ya kadar toz paso alalım. Alın kısmını temizledik ten sonra takımı oynatmadan GEOOFSET ' tuşuna basın ve GEO1 bölümünden "Z" kolonuna Z0. yazın ve inputa basın. böylelikle takımımızı iş parçasına tanıttık Z yönünde

X yönünde ayarlama: Takımı iş parçasının üstüne , takım eğer uzun delikler için kullanılıyorsa alttan işparçasına hafif temas ettirin. hatta yüzeyi az temizleyin. İş parçasını temizledikten sonra çapını ölçün, GEOOFSET tuşuna basın ve GEO1 bölümünden X kolonuna ölçtğünüz değeri yazın (örnek: X45.) ve input tuşuna basın. Çaptada ayarlama yı bu şekilde yaptık....Eğer başka takımlar var ise bu yol izlenerek yapın. Fakat takım sıralamasını karıştırmayın. Eğer iş parçasının kaba çapını biliyorsanız direk ofset bölümüne yazabilirsiniz...


GEOmetrik ofset ve WEAR ofset
Geometrik Offset sayfası:Referans takımı dışındaki takımlarınreferans takımına göre X ve Z yönündeki farkaları tanıtmak için kullanılan sayfadır.Panelde GEO tuşuna basılınca aşağıdaki sayfa görülür.
Wear offset:Aşınma offseti olarak ta adlandırılır.Çalışan program içerisinde takıma istenilen değerlerde paso vermek için kullanılır.Takım ucu değiştiği zaman veya iş parçası istenilen ölçüde çıkmadığı zaman çapsal(U) ve boy(W)dan offset buradan verilir.

Eksenlerin Kontrolleri ve Yönleri

             İş parçası sıfır noktası: Programlama için iş parçasının sıfırı belirlenmesi gerekir. Bu iş parçasının sıfır noktası, programlama ve kesme işleminin başlangıçta bir referans noktası olarak alınır.X Ekseni: İş parçasının çapsal yöndeki boyutları X komutu ile tamamlanır ve fener mili merkez doğrusu X0 olarak alınır. Z Ekseni: İş parçasının uzunluk boyutları Z komutu ile tanımlanır ve iş parçasının pürüzsüz alın yüzeyi Z0 olarak alınır.                               
eksenler
Mutlak Komut Sistemi (Absolute) ve Eklemeli Sistemde programlama
Mutlak komut sistemin de tezgah X ve Z adreslerini kullanır. X   çapı Z ise iş parçasının alın yüzeyinden olan uzaklığı ifade eder. Takım için bütün hareket komutları, iş parçasının sıfır noktası (X0-Z0) referans noktası olarak alınan koordinat değerleri şeklinde verilir. Aşağıda solalttaki şekilde, 1 ve 5' e kadar olan noktalara hareket komutları verilmiştir.Eklemeli sistemde programlamada ise X ekseninde hareket eden U (çapsal) Z ekseninde hareket eden için W kullanılır.Eklemeli sistemde program komutu, son bulunan noktadan, gidilecek noktaya olan uzaklığı ve (+ /-) şeklinde yönü içermektedir. Sağ daki şekilde eklemeli sistemde programlamayı göstermişdir.
mutlak komut sist. mutlak komut sist.
Program Yazılırken Kullanılan Terimler
R : Radyüs C:Chamfer.(pah)H: Height(Boy-yükseklik)D: Diameter(çap) anlamındadır. Otomatik çevrimlerde R:Emniyet mesafesi .Q: Paso miktarı F:Hatve (diş adımı) olarak ta kullanılır.

 

cnc okulu.net----©-copyright 2009__Design by yıldırım

Ana Sayfa CNC Freze CNC Torna yukarı